4 січня – День визволення Білої Церкви

Сьогодні, 4 січня, Біла Церква відзначає 78-му річницю визволення міста від нацистів.

Українською землею двічі прокотився руйнівний воєнний вал, не обминувши жодного, навіть найменшого населеного пункту. Оборонні та наступальні бої, які точилися на її території, стали важливою складовою небаченої битви на просторах від Баренцева до Чорного моря.

Так, перемога була одна на всіх, хто вступив у двобій з нацистською навалою.

Особливого значення нацисти надавали захопленню нашого міста. На Білу Церкву вела наступ 6 німецька армія під командуванням генерала фон Рунштедта. Вже 10 липня 1941 р. німці намагались прорватися в місто з боку Сквири, але були відбиті батареєю лейтенанта Кравченка, яка входила до складу 445-го артилерійського полку.

16 липня гусениці ворожих танків уже скреготіли бруківкою нашого міста. 902 дні «господарювали» фашисти в Білій Церкві.

Під час окупації фашисти розстріляли близько 10 тисяч громадян міста та району, понад 15 тисяч військовополонених, знищили 90 дітей із дитячого будинку «Малятко», тисячі молодих людей вивезли на каторжні роботи до Німеччини. На жаль, більше половини остарбайтерів не повернулися з неволі.

Кількість населення Білої Церкви скоротилася із 47 до 25 тисяч осіб. Близько 40% усіх будівель міста було спалено і зруйновано нацистами. 25 промислових підприємств було виведено з ладу, знищено всі мости, підірвано водонапірну башту, пограбовано міський театр, кінотеатри, бібліотеки, краєзнавчий музей, спустошено дендропарк «Олександрія».

Ці та інші збитки оцінювалися мільйонами карбованців.

4 січня 1944 року Біла Церква була визволена від нацистів. Звільнення міста мало важливе значення для розвитку наступу на південь і в цілому для визволення всієї території України.

Бої за визволення почалися 1 січня 1944 року. Наприкінці грудня 1943 року 78-ий і 350-й полки 74 стрілецької Київської дивізії та підрозділи Першої Чехословацької бригади переправилися через річку Рось поблизу села Чмирівка і вийшли на шосе Біла Церква – Умань. Фашисти, опинившись в оточенні, чинили опір нашим військам. «Висота 208,4 м» кілька разів переходила з рук в руки.

Під час звільнення Білої Церкви полягло 1118 радянських воїнів та 89 воїнів чехословацької бригади.

Вічна пам’ять і шана визволителям Білої Церкви!

Викладач історії Тетяна ГОРСЬКА

Ярмарка – 2024

3 жовтня 2024 року у ДПТНЗ “Білоцерківське вище професійне училище будівництва та сервісу” відбулася виставка-ярмарка виробів і страв української національної кухні. Виставка організована як результат роботи учнів 2-3 курсів та майстрів виробничого навчання. Виручені кошти передані у скарбничку для допомоги воїнам

З нагоди відзначення свята – Дня працівників професійно-технічної освіти та з метою впровадження інноваційних практик профорієнтаційної роботи, знайомства учнів загальної середньої освіти та дорослого незайнятого населення з професійною освітою області та, як наслідок, залучення до закладів професійної (професійно-технічної) освіти потенційних здобувачів професійної освіти з 21 по 27 вересня 2024 року проходив ініційований НМК ПТО у […]

Щиро дякуємо Захисникам і Захисницям України за можливість жити і навчатись в Україні!

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x