Пам’ятаймо…

29 вересня – День пам’яті трагедії Бабиного Яру.

Сьогодні весь світ вшановує пам’ять жертв масових репресій нацистів у Бабиному Яру.

Бабин Яр… Полюс нелюдськості… Наш біль. Наша пам’ять. Це одна з найстрашнiших трагедiй в iсторiї людства – трагедія усiєї України, всiх її народiв. Це пам’ять на тлі історії.

Микола Олександрович Бердяєв писав: «У світі завжди були дві раси… Є ті, хто розпинає, і ті, кого розпинають, гнобителі і пригноблені, хто ненавидить і кого ненавидять, які заподіюють страждання і страждають, гонителі та гнані».

Події, які відбулися в урочищі Бабин Яр у Києві рівно 80 років тому, суттєво змінили уявлення про межу людської жорстокості, зневаги, ненависті і, водночас, стали маніфестом співчуття і людяності.

У 1941-1943 рр. урочище стало місцем масових страт і поховань, величезною братською могилою, де тільки згідно з офіційними даними загинуло 100 тисяч осіб: євреїв, росіян, українців, угорців, чехів, циган, військовополонених, підпільників, партизанів, комуністів, українських націоналістів, а також розумово відсталих і хворих людей. Фашисти вбивали дітей, людей похилого віку, вагітних жінок. Багато людей були поховані живцем…

Великий Боже, ми з твоєї згоди
Проходимо дорогу в Бабин Яр,
Де смертю ти поєднуєш народи,
Щоб зберегти життя й свободи дар.
Втіши плачі і зойки в тьмі глибокій,
Серця розбиті ласкою вгорни.
Даруй святому праху вічний спокій,
Благословенні, непробудні сни!

Масові страти продовжувалися аж до звільнення Києва від окупантів.

1941-1943 років у Бабиному Яру було розстріляно 100 матросів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, 621 член ОУН. Серед них і відома українська поетеса Олена Теліга разом з чоловіком. Вона так і не дожила до своїх 35 років… У спадок нам залишилися вірші цієї нескореної українки.

Трагедія Бабиного Яру – це не тільки фізичне знищення людей, а й спроба стерти пам’ять про них. Залишаючи Київ, нацисти намагалися приховати сліди своїх злочинів. Навіть вони розуміли, що за вчинене звірство їх чекає неминуча кара.

Пам’ять про трагедію намагалася знищити і радянська влада. Жертв злочинів нацистів називали «радянськими громадянами», «мирним населенням», уникаючи розмов про те, що переважна більшість розстріляних в Бабиному Яру були євреями. Євреїв вбивали лише тому, що політична ідеологія нацистської держави визнала їх расово ворожими та «засудила» до вбивства. Більше ніде, навіть у сумнозвісних фабриках смерті, не вбивали стільки людей за такий короткий проміжок часу. Тому Бабин Яр в усьому світі є одним із символів Голокосту.

Загальне число жертв у Бабиному Яру різниться. У 1946 році на Нюрнберзькому процесі спеціальна державна комісія для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва дала оцінку – приблизно 100 тисяч загиблих.

Пройдуть роки, але ніколи не забудуться криваві злочини нацистського «нового порядку»: страхіття гітлерівських концтаборів, масових розстрілів, душогубок, убивств.

Голокост завжди залишиться в пам’яті українців однією з найстрашніших сторінок історії. Це урок на майбутнє, який знову і знову нагадує, як важливо запобігати насильству та берегти мир.

Викладач історії Тетяна ГОРСЬКА

22 травня відбувся майстер-клас з використанням сучасних будівельних технологій по виконанню шліфування вертикальних та стельових поверхонь. proremont_bc

17 травня відбулась подія, до якої ми готувались весь навчальний рік. Це національний конкурс «JA Компанія року 2024»! Минулого тижня у Львові зібрались 31 мінікомпанія – фіналісти регіональних відборів – з 27 закладів освіти 9 областей України. Понад 200 учасників представили власні бізнес-проєкти. А журі з числа успішних підприємців та топ-менеджерів визначили найкращі команди. Нагадаємо, […]

Ви вже пили чай? Ми – так. Працівники та здобувачі освіти ДПТНЗ «Білоцерківське вище професійне училище будівництва та сервісу» розпочали свій день з чашки ароматного чаю. В «Міжнародний день чаю», шо святкується 21 травня, всі насолоджувалися цілющим напоєм для душі та тіла.Група 27, що навчається за професією «Кухар; офіціант», під керівництвом викладачів англійської мови Світлани […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x