Пам’ятаймо…

29 вересня – День пам’яті трагедії Бабиного Яру.

Сьогодні весь світ вшановує пам’ять жертв масових репресій нацистів у Бабиному Яру.

Бабин Яр… Полюс нелюдськості… Наш біль. Наша пам’ять. Це одна з найстрашнiших трагедiй в iсторiї людства – трагедія усiєї України, всiх її народiв. Це пам’ять на тлі історії.

Микола Олександрович Бердяєв писав: «У світі завжди були дві раси… Є ті, хто розпинає, і ті, кого розпинають, гнобителі і пригноблені, хто ненавидить і кого ненавидять, які заподіюють страждання і страждають, гонителі та гнані».

Події, які відбулися в урочищі Бабин Яр у Києві рівно 80 років тому, суттєво змінили уявлення про межу людської жорстокості, зневаги, ненависті і, водночас, стали маніфестом співчуття і людяності.

У 1941-1943 рр. урочище стало місцем масових страт і поховань, величезною братською могилою, де тільки згідно з офіційними даними загинуло 100 тисяч осіб: євреїв, росіян, українців, угорців, чехів, циган, військовополонених, підпільників, партизанів, комуністів, українських націоналістів, а також розумово відсталих і хворих людей. Фашисти вбивали дітей, людей похилого віку, вагітних жінок. Багато людей були поховані живцем…

Великий Боже, ми з твоєї згоди
Проходимо дорогу в Бабин Яр,
Де смертю ти поєднуєш народи,
Щоб зберегти життя й свободи дар.
Втіши плачі і зойки в тьмі глибокій,
Серця розбиті ласкою вгорни.
Даруй святому праху вічний спокій,
Благословенні, непробудні сни!

Масові страти продовжувалися аж до звільнення Києва від окупантів.

1941-1943 років у Бабиному Яру було розстріляно 100 матросів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, 621 член ОУН. Серед них і відома українська поетеса Олена Теліга разом з чоловіком. Вона так і не дожила до своїх 35 років… У спадок нам залишилися вірші цієї нескореної українки.

Трагедія Бабиного Яру – це не тільки фізичне знищення людей, а й спроба стерти пам’ять про них. Залишаючи Київ, нацисти намагалися приховати сліди своїх злочинів. Навіть вони розуміли, що за вчинене звірство їх чекає неминуча кара.

Пам’ять про трагедію намагалася знищити і радянська влада. Жертв злочинів нацистів називали «радянськими громадянами», «мирним населенням», уникаючи розмов про те, що переважна більшість розстріляних в Бабиному Яру були євреями. Євреїв вбивали лише тому, що політична ідеологія нацистської держави визнала їх расово ворожими та «засудила» до вбивства. Більше ніде, навіть у сумнозвісних фабриках смерті, не вбивали стільки людей за такий короткий проміжок часу. Тому Бабин Яр в усьому світі є одним із символів Голокосту.

Загальне число жертв у Бабиному Яру різниться. У 1946 році на Нюрнберзькому процесі спеціальна державна комісія для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва дала оцінку – приблизно 100 тисяч загиблих.

Пройдуть роки, але ніколи не забудуться криваві злочини нацистського «нового порядку»: страхіття гітлерівських концтаборів, масових розстрілів, душогубок, убивств.

Голокост завжди залишиться в пам’яті українців однією з найстрашніших сторінок історії. Це урок на майбутнє, який знову і знову нагадує, як важливо запобігати насильству та берегти мир.

Викладач історії Тетяна ГОРСЬКА

105 років тому, 29 січня 1918 року, українські студенти стали на захист своєї держави та ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ. Бій під Крутами став для українського народу символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Кінець 1917 року. Триває Перша світова війна. Молода Українська Народна Республіка нещодавно проголосила свою автономію […]

Навчання в групі №23, що навчається за інтегрованою професією “Столяр будівельний; верстатник деревообробних верстатів” відбувається на випуску готової продукції. Учні готують коридор навчального корпусу до опоряджувальних робіт, керує роботою майстер виробничого навчання Олександр Кваснічко

Привіт, друзі! Скучили за нами? 😏  За січень назбиралось багацько новин, якими поспішаємо з вами поділитись 😊 У цьому випуску про: проміжні результати промокампанії “Все працює завдяки нам” нові короткострокові онлайн-курси для профтехосвітянрезультати навчання профтехівців на програмі  “Виднокурс” інструменти та курси платформи дистанційного навчання “Профосвіта онлайн” ПРОМІЖНІ РЕЗУЛЬТАТИ ПРОМОКАМПАНІЇ РОБІТНИЧИХ ПРОФЕСІЙ«ВСЕ ПРАЦЮЄ ЗАВДЯКИ НАМ»Майже один млн переглядів головного проморолика на ютуб та близько 50 […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x