22 січня – День Соборності України

День Соборності – свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося у 1919 році. Це одне із знакових свят української держави. Воно символізує єдність українських земель і відіграє значну роль в історії нашої держави.

З Днем Соборності, держава,

Будь багата, щира, жвава.

Хай народ тебе цінує,

Зберігає та шанує!

З величезним святом, люди,

Хай країна добра буде.

Мир панує та завзяття,

Хай цвіте країна, браття!

Ідея соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії.

Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик.

Володимир Мономах припинив роздроблення підлеглих йому земель.

Ярослав Мудрий заклав правові підвалини українського державотворення.

Богдан Хмельницький займався питаннями становлення української держави: державною реформою, адміністративним устроєм, регулярним військом, встановленням дипломатичних зв’язків.

Конституція Пилипа Орлика заклала підвалини українського конституціоналізму.

Ідея єдності нашої держави здійснилася лише на початку 20 століття. Видатні вчені та історики світового рівня Володимир Винниченко та Михайло Грушевський стали авторами законодавчих актів Української Народної Республіки. Вони відстоювали ідею соборності українських земель.

22 сiчня 1919 року на Софіївській площi, бiля пам’ятника гетьману Богдану Хмельницькому, у присутностi десяткiв тисяч киян лiдери Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки заявили про свiй непохитний намiр збудувати єдину соборну державу.

На жаль, це об’єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав.

У роки радянського тоталітарного режиму День Соборності не відзначали. Перше офіційне та масштабне святкування відбулося лише у 1939 році в столиці Карпатської України (місто Хуст). На той час ці землі перебували у складі Чехословаччини, а День Соборності став найбільшим масовим заходом українців за 20 років. Під синьо-жовтими прапорами на демонстрацію вийшло понад 30 тисяч українців.

Офіційно в Україні День Соборності на державному рівні відзначається з 1999 року.

Головною традицією у цей день стало створення «живого ланцюга» єднання. Вперше така масова акція відбулася 22 січня 1990 року. Понад мільйон людей утворили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала яскравим проявом єдності, прагненням українського народу до свободи.

Ідея соборності була й залишається базовою національною цінністю українців. А нині вона є передумовою успіху нашого спротиву зовнішній агресії.

Україна продовжує боротьбу за незалежність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність держави буде цілковито відновлена тільки після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом.

Соборність – мета Перемоги.

Слава Україні!

Викладач історії Тетяна ГОРСЬКА

Наш народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі. Відомий історик Михайло Грушевський писав, що хустка відома на всій території України, починаючи з часів Київської Русі. Вона була поширена в козацьку епоху і дійшла до наших днів. Із нею було пов’язано багато чудових […]

Українські вечорниці – одна з найцікавіших українських традицій, що крізь віки дійшла до нашого часу. Педагоги ДПТНЗ “Білоцерківське вище професійне училище будівництва та сервісу» намагаються підтримувати ці звичаї, повернути із небуття народні свята, відродити багатющу скарбницю духовних надбань, які дійшли до нас із сивої давнини. Маючи на меті доторкнутися до минулого, відродити народну пам’ять, поринути […]

10 грудня 2024 року на базі кабінету розвитку кар’єри та бізнесу ДПТНЗ “Білоцерківське вище професійне училище будівництва та сервісу” фахівці Білоцерківської філії Київського обласного центру зайнятості провели інформаційний захід “Державні програми для студентської молоді”. Учнів випускних груп ознайомили з актуальними вакансіями, ринком праці та активними програмами служби зайнятості. Зокрема, надали інформацію щодо державної програми «Власна […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x