29 січня – День пам’яті полеглих у бою під Крутами

105 років тому, 29 січня 1918 року, українські студенти стали на захист своєї держави та ціною власного життя зупинили більшовицький наступ на Київ.

Бій під Крутами став для українського народу символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

Кінець 1917 року. Триває Перша світова війна. Молода Українська Народна Республіка нещодавно проголосила свою автономію у складі Росії і взяла курс на будівництво демократичної держави.

Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності і вони розпочали відкриту агресію проти Української Народної Республіки.

На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ. 24–27 січня 1918 року запеклі бої відбувались за станцію Бахмач. Українські війська відступили до станції Крути.

Щоб стримати просування до Києва більшовицьких орд, на захист української державності стала національно свідома учнівська та студентська молодь.

За різними підрахунками, кількість оборонців Крут становила від 400 до 600 осіб, в їх розпорядженні було 16 кулеметів, гармата та імпровізований бронепотяг із встановленим на ньому гарматним розрахунком. Командував добровольцями сотник Аверкій Гончаренко.

Більшовицькі війська Муравйова нараховували за різними даними до чотирьох тисяч осіб, мали у розпорядженні бронепотяг та були озброєні дванадцятьма гарматами.

Російським військам було завдано відчутних втрат. Оборонцям вдалося затримати наступ більшовиків на чотири дні, що дало змогу Центральній Раді укласти Брест-Литовський мирний договір, який фактично означав міжнародне визнання української незалежності.

Після запеклого багатогодинного бою українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. Під час відступу близько 30 юнаків, які перебували у резерві, у сутінках втратили орієнтир та потрапили у полон. Наступного дня їх було розстріляно.

У березні 1918 р. тіла загиблих юнаків перепоховали у Києві на Аскольдовій могилі.

На Аскольдовій могилі поховали їх –

Тридцять учнів українських, славних, молодих,

На Аскольдовій могилі український цвіт,

По кривавій по дорозі нам іти у світ.

Бій під Крутами став ще однією із героїчних сторінок боротьби за незалежність України.

Українські воїни під Крутами віддали життя, але захистили незалежність і вибороли міжнародне визнання для своєї молодої держави.

Історія повторюється. Сьогодні ЗСУ гідно продовжують їхню справу. Кращі з кращих стали на захист України від російської навали.

Слава Україні!                                                                      

Викладач історії Тетяна ГОРСЬКА

29 лютого 2024 року у ДПТНЗ “Білоцерківське ВПУ будівництва та сервісу” відбувся Конкурс професійної майстерності за професією “Муляр”. У Конкурсі брали участь здобувачі освіти І та ІІ курсів. Переможцем Конкурсу став учень 2 групи Сович Руслан (майстер в/н Сергій Теслюк.

“Хто володіє словом, той володіє світом”, – говорили античні оратори. “Хто володіє словом, той володіє клієнтом”, – говорять офіціанти. І це так. Адже кожен офіціант має бути здатний відповісти на питання відвідувачів так, щоб принести максимальну вигоду закладу і максимальне задоволення клієнтові. Він має вміти написати сценарій спілкування, зрежисерувати, вивчити роль і грати її на […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ми на нашому сайті використовуємо файли cookie, якщо ви не згодні, щоб ми використовували даний тип файлів, ви повинні відповідним чином встановити налаштування вашого браузера (в такому випадку ми не гарантуємо коректної роботи сайту) або не використовувати наш веб-сайт

x